pomaly ďalej zájdeš...

Táborenie

        Skôr než sa vydáte táboriť, mali by ste sa rozhodnúť, na aký čas sa chystáte a aký typ tábora by to mal byť. Existujú dva hlavné typy - stály a putovný tábor.

Stály
Stály tábor je taký, v ktorom si postavíte stan na jednom mieste, kde budete stáť počas celého táborenia. Poloha táboriska je veľmi dôležitá, pretože tábor bude základňou, odkiaľ sa bude vydávať na výlety.
Ak sa chystáte táboriť po prvý raz, je lepšie začať s krátkodobejšími tábormi, ktoré vám pomôžu získať skúsenosti. Ak idete na víkend, bez problémov si môžete vziať všetko jedlo a šatstvo, ktoré budete potrebovať. Dlhší pobyt si však už vyžaduje starostlivejšie plánovanie. Musíte vziať do úvahy pranie šatstva, a ak v blízkosti vášho tábora nie sú obchody, budete potrebovať aj väčšie zásoby potravín. Budete musieť vyriešiť aj problém hygieny a odpadkov.

Putovný
Takéto táborenie je pre tých, čo radi cestujú krížom - krážom po krajine a na jednom mieste zostanú jednu, nanajvýš dve noci. Váš výstroj by preto mal vážiť čo najmenej, s ťažkým plecniakom na chrbte si na pochode veľa zábavy neužijete. Vezmite si so sebou iba najzákladnejší výstroj, ktorý musí byť čo najľahší a čo najskladnejší. Tento druh táborenia skutočne nie je vhodný pre začiatočníkov. Musíte vedieť rýchlo postaviť stan za každého počasia a okrem toho nájsť cestu pomocou mapy a kompasu. Ak sa chystáte na takéto táborenie, najlepšie je ísť s priateľom. Môžete mať spoločný výstroj - napríklad stan a nádoby na varenie, takže obaja ponesiete menej. Nikdy si však nezabudnite každý vziať do svojho plecniaka trochu jedla a vody, ak by ste sa rozdelili alebo stratili.

Táborenie

Uľahčí nám nocľahy v prírode, poskytne nám ukrytie pred nepohodou. Používajú sa stanové časti, ktoré poslúžia ako pláštenka, prikrývka, ležadlo, prístrešok, a rôzne typy stanov, od malých až po hangáre, ktoré však neodporúčame nosiť. Bivaky budujeme na miestach, kde príroda vytvorila prirodzený úkryt, pod stromami, pod skalnatými prevismi a v ďalších porastových a terénnych útvaroch, ktoré umožňujú po jednoduchých úpravách vytvoriť chránené prístrešie.
Pre vybudovanie lôžka dodržte zásadu "radšej viac pod seba ako na seba". Izolačnú vrstvu ľahko vytvoríme z trávy, z vetiev, zo slamy a pod.

Niekoľko dôležitých zásad:

  1. Tábor budovať na suchom, radšej vyššie položenom mieste, blízko lesa s ranným slnkom!
  2. Netáboriť blízko potoku a iných vodných tokov, najmä nie v období dažďov - vlhko a možnosť rozvodnenia!
  3. Netáboriť v jame - vlhko!
  4. Miesto na prenocovanie vybrať včas!
  5. Pri táborení väčšej skupiny radšej vybrať vhodné miesta a vopred zaistiť povolenie na táborenie!

            Pri voľbe táboriska rozhoduje i blízkosť pitnej vody. K vybaveniu táboriska patrí i miesto na umývanie, odpadová jama a latríny. Tieto zariadenia nahradzujeme pri malom počte účastníkov jednoduchými náhradami.
Vizitkou úrovne táborníkov je opustené táborisko, ktoré musí byť vždy zahladené, pokiaľ možno bez stôp zásahu človeka, v každom prípade bez odpadkov a zničenej prírody.

Kontakt

Administrátor - Mgr.Lukáš Soukup Predseda klubu - Mgr.Boris Soukup

IČO: 30851777
Adresa: Studienka 272, 908 75 Studienka
Sídlo / Okres: Studienka / Malacky
Dátum vzniku: 02. 04. 1992

0911 450 965 Soukup L.
0915 944 864 Soukup B.

Vyhľadávanie

KLUB SLOVENSKÝCH TURISTOV
ZÁBORSKÉHO 33
831 03 BRATISLAVA 3

 

Mgr. František Šiller, predseda
tel.: +421 917 828 613 , e-mail: predseda@kst.sk

Marica Žáková, sekretariát
tel.: +421 910 448 008. e-mail: zakova@kst.sk

Ing. Ida Ovečková, organizačná pracovníčka
tel.: +421 2 44 45 11 21, e-mail: oveckova@kst.sk

Ing. Dušan Valúch, externista
tel.: +421 2 44 45 40 88, e-mail: ustredie@kst.sk

 

(c) 2009 Všetky práva vyhradené. KST Studienka

Vytvorené službou Webnode