pomaly ďalej zájdeš...

Turistická obuv

Ako vyberať turistickú obuv?

            Obuv spolu s ponožkami a prípadne aj návleky tvoria základ pre úspech alebo neúspech každej cesty. Z veľkého výberu ponuky musíme voliť predovšetkým podľa terénu, v ktorom sa budeme pohybovať, a podľa záťaže, ktorú ponesieme. Zlé alebo nevhodné topánky urobia z cesty peklo, aj keď ostatné vybavenie budeme mať najlepšie na svete. Výber je obrovský, vývoj smeruje k odľahčeniu a väčšiemu dôrazu na stabilitu a ergonómiu konštrukcie obuvi.

Číslovanie obuvi

 

Značenie Mondopoint
  • Metrický centimetrový systém – rozdiel medzi celými číslami veľkostí je 1 cm, medzi pol číslami 0,5 cm. Veľkosť obuvi sa určí tak, že sa k nameranej dĺžke chodidla pripočíta 1 cm. Príklad: dĺžke chodidla 250 mm odpovedá veľkosť 26.

     

    Značenie UK
  • Anglický systém číslovania udáva veľkosti v palcoch (inch). 1 inch = 25,4 mm. Medzi celými číslami je rozdiel 1/3 palce (8,4 mm) a medzi pol číslami potom 1/6 palca (4,2 mm).Príklad: dĺžke chodidla 250 mm odpovedá veľkosť 7.

     

    Značenie EU
  • Francúzsky systém číslovania sa označuje ako európsky – EU. Interval medzi veľkosťami je jeden francúzsky steh 6,66 mm. Vo francúzskom merítku sa používajú tiež zlomkové vyjadrenia, aby sa vykryli aj pol čísla z číslovania UK. Príklad: dĺžke 250 mm odpovedá veľkosť 40(2/3)

 

Pomocník pre výber topánok

            Čím horší terén, tým pevnejšie topánky. Výber topánok odpovedá zaradeniu od najľahších prechádzok až po náročné horské prechody a zimné expedície. Čím ťažší batoh, tým tuhšia podošva a zvršok a výraznejšia vzorka podrážky. Veľmi skúsení a zdatní, ktorí sú zvyknutí na pohyb v teréne (zdatní turisti, horolezci, orientační bežci), často vystačia s ľahšími „mäkšími“ druhmi topánok (outdoorové topánky, trekingové pahorky). Do náročných a viacdenných akcií to chce pahorky, ktoré neprepúšťajú vodu a majú jazyk vcelku so zvrškom topánky. V zimných podmienkach musí topánka zaistiť dokonalú izoláciu od mokra a proti mrazu ochráni predovšetkým ich správna veľkosť (dosť miesta pre dvoje teplé ponožky). Osvedčuje sa skúšať topánku s dvoma ponožkami a ešte zachovať pravidlo s voľným miestom za pätou. V kombinácii s často menenými teplými ponožkami a vložkou, na ktorej v topánke stojíme. Izolácia od zeme sa dá výrazne zlepšiť vložkou vystrihnutou z tenkej karimatky a vloženej pod originálnu vložku v topánke. Do vyložene zimných podmienok sa používajú dvojité topánky (skelety, duplexy), ktorých vnútorná zateplená topánočka sa dá vybrať. Pre použitie stúpacích želiez s rýchloupínacím systémom je potrebné, aby topánky boli pre tento účel prispôsobené a mali veľmi tuhú podošvu. Pripnutie mačiek pomocou remeňov vyžaduje pevný zvršok topánok, aby nedošlo k priškrteniu krvného obehu v chodidlách. Super teplé topánky, z ktorých však nie je možné vyberať izolačnú vrstvu, je potrebné každý večer sušiť v teple, inak po niekoľkých dňoch nenávratne zvlhnú a chladia.

 

Membrána alebo koža?

            Topánky s kvalitnou membránou sú pri aktívnom používaní zárukou nepremokavosti približne dva roky (do mechanického opotrebovania membrány predovšetkým v mieste ohybu topánky). Pre bežnú turistiku sú topánky s textilným zvrškom a membránou lacnejšie, ľahšie, majú ľahkú údržbu, rýchlejšie vysychajú a sú bez problémov použiteľné i v zime. Kožené topánky sú drahšie, ťažšie, náročnejšie na údržbu, ale vydržia dlhšie. Odolnosť kvalitných a udržiavaných celokožených topánok proti vode je veľmi dobrá a bežne dostačujúca. Ešte sme však nenašli také, ktoré zaistia sucho aj po dvoch dňoch chôdze po mokrom snehu alebo po tráve. Mali by ste mať na pamäti, že nohy sa potia vo VŠETKÝCH topánkach , teda i v plátenkách, a dokonca i v sandáloch. Nechcime teda ani od pahoriek z kože ani od topánok s membránou zázrak!

 

Údržba topánok

            Topánky čistíme – najlepšie po každej akcii – vlažnou vodou a kefou alebo len na sucho kefou. Občas je potrebné vymyť i vnútrajšok topánky. Po uschnutí ošetríme a impregnujeme zvršok. Prípravok volíme podľa materiálu (koža, textil alebo ich kombinácia) a u kože i podľa pôvodnej povrchovej úpravy (voskované, silikonizované, naolejované alebo na báze fluorkarbonu). Preto je vhodné zapamätať si impregnačnú úpravu prevedenú výrobcom. Prostriedky na báze vosku je vhodné nanášať na zahriatu useň, aby vosk prenikol dostatočne hlboko do štruktúry usne (nevýhodou je stmavnutie usne, výhodou je mechanická ochrana). Prostriedky na báze silikónu či fluorkarbonu pôsobia vodoodpudivo ale nechránia mechanicky. Preto je treba použiť i tzv. kondicionéry, ktoré zlepšujú mechanické vlastnosti. Prostriedky na báze oleja sa hodia výhradne na naolejované usne. Pri topánkach s koženou podšívkou je potrebné raz za čas ošetriť tiež kožu podšívky.

Kontakt

Administrátor - Mgr.Lukáš Soukup Predseda klubu - Mgr.Boris Soukup

IČO: 30851777
Adresa: Studienka 272, 908 75 Studienka
Sídlo / Okres: Studienka / Malacky
Dátum vzniku: 02. 04. 1992

0911 450 965 Soukup L.
0915 944 864 Soukup B.

Vyhľadávanie

KLUB SLOVENSKÝCH TURISTOV
ZÁBORSKÉHO 33
831 03 BRATISLAVA 3

 

Mgr. František Šiller, predseda
tel.: +421 917 828 613 , e-mail: predseda@kst.sk

Marica Žáková, sekretariát
tel.: +421 910 448 008. e-mail: zakova@kst.sk

Ing. Ida Ovečková, organizačná pracovníčka
tel.: +421 2 44 45 11 21, e-mail: oveckova@kst.sk

Ing. Dušan Valúch, externista
tel.: +421 2 44 45 40 88, e-mail: ustredie@kst.sk

 

(c) 2009 Všetky práva vyhradené. KST Studienka

Vytvorené službou Webnode